Facebook ile Bağlan
0232 438 8465

İade Şartları

 

Montaj dahil alınan ürünlerde sipariş iptali veya iade nasıl olur?

kapımarket.com 'da satılan tüm ürünler üretici firma garantisi altındadır. Satın aldığınız ürünler, kanuni garanti süresi  boyunca,  üretim hatası veya  montaj hatalarından dolayı deforme olursa, ücretsiz olarak tamir edilir. Eğer kullanım hatası sonucu tamirat gerekirse yine kapımarket.com bu arızayı ücreti karşılığında giderir. Ürünler montaj edildikten sonra iyice kontrol ediniz ve teslim tutanağını imzalayınız. Gördüğünüz ve düzeltilmesini itediğiniz bir hata varsa tutanağa yazıp montajcıya imzalatınız.

Ürün onarımı için gerekli işlemlerin tarafımızca yapılmasını istiyorsanız info@kapımarket.com adresine bildirimde bulunabilir veya müşteri hizmetleriyle görüşerek çözüm bulabilirsiniz.

Ürünlerimiz ölçüye göre imal edildiği için, iade mümkün değildir. Sipariş iptali ölçü alınacak güne kadar yapılabilir. Ölçüden sonra imalat başladığı için iade işlemi gerçekleşemez. Montajlı ürünsatışımız izmir içinde olduğu için siparişten sonra veya önce ürünlerimizi showroomda görmenizde fayda vardır.

Tüketicinin korunması hakkındaki kanunun maddeleri her zaman geçerlidir.

Montajsız ürün alımlarında sipariş iptali veya  iade nasıl olur?

Montajsız ürün alımı yapan kişi veya firmalar, daha önce gelip ürünlerimizi görmelidirler. Seçilen özelliklere göre imalat yapılacağı için iade mümkün değildir.

Ürünler fabrikada teslim edileceği için, alıcı teslim alırken kontrol ederek almalıdır. Ayıplı veya istenen özelliklerde üretimemiş ürünler kapımarket.com tarafından tekrar üretilerek alıcıya teslim edilir.

Montajsız ürünlerde, montaj hatalarından dolayı kapımarket.com sorumlu değildir. Fabrikadan teslim alınmış mallar sağlam, eksiksiz ve istenen özelliklere göre üretilmiş sayılır.

Tüketicinin korunması hakkındaki kanunlar daima geçerlidir.