Facebook ile Bağlan
0232 438 8465

KAPI SEKTÖRÜNDE DEĞİŞİM VE GELİŞİMLER

 KAPI SEKTÖRÜNDEKİ DEĞİŞİM VE GELİŞMELER

 

İç mekan kapı üretimi özellikle 2015 yılının ikinci yarısında hızlı bir değişim ve gelişim yaşayacak. Özellikle bazı kapak firmalarının kapı üretimine başlamaları, kapı firmalarının kendini yenileme çabaları, ithal kapıda yaşanan gelişmeler ve gümrük uygulamaları sonucu kapı girdisinin azalması. Kentsel dönüşümün hızlanması sonucu ortaya çıkan ve devam edecek olan özellikle orta kalite ve fiyattaki kapı talebi ve benzeri birçok gelişme sektörü bu noktaya getirdi. Tahmin ediyorum devam da edecek.

Yeni şekillenen üretim tarzı ise makinasyon kaplama da diyebileceğimiz farklı yüzey türlerinin mdf üzerine lamine edilmesi. Bu grup içine melamin, pvc, alpi, finish folyo vb. ürünleri koyabiliriz. Bu yüzeyler doğal kaplama ürünlerin neredeyse birebir aynı görselini veren, ilave olarak da çizilmezlik, uv özelliği ile sararıp solmama, ısıya dayanıklılık, bakım gerektirmeme gibi özellikler sunan yüzeyler.

Fabrikasyon olarak seri üretim yapılan bu tür ürünler Avrupa da zaten yoğun bir şekilde kullanılmakta. Fakat standart üretim gerektiren bu tür imalat şekline henüz alışamadık. Gerçi bu sayede inşaatlarımıza belli satndartlar gelmeye başladı ama daha işin başındayız.

Peki bu değişim ve gelişim bizi nasıl etkileyecek?

*Fiyat politikası değişecek

  Standart ve seri üretim ile rekabet, fiyatları belli bir noktaya indirecek. Bu açıdan bakıldığında piyasayı elinde tutan panel tipi kapıların işi zorlaşacak. Çünkü görsel açıdan daha gösterişli olan ve imalatı da daha kolay olan makinasyon kaplama kapılar  bu pazardan oldukça büyük bir pay alacak.

*Daha kısa sürede imalat ve montaj

Artık eskisi gibi uzun sürede kapı teslimi ortadan kalkacak. Kısa teslim süreleri ile de öne çıkacak olan makinasyon kaplama kapılar eski rakiplarine karşı daha şanslı.

*Hizmet sektörü ihtiyacı artacak

Seri imalat yapan kapı üreticileri montajla uğraşmak istemediği montajlı kapı satışı yapan bayi ağları arayacak. Bunlar ise mutfak ve mobilyacılar, showrromlar, yapımarketler vb. olacak.  Showroomlaşan ve çok kapı satışı yapıp montajını da yapan firmalar atık gözde.

Daha birçok etkisi ve tepkisi olacak olan bu sistem için anlatılacak çok şey var. Bir daha ki yazımızda devam ederiz.

saygılarımızla


YorumlarBu Yazıya Yorum Yapın

*Ad Soyad :
*Yorumunuz :
  Yorum Yap

Ultra Viole Kapı Ürünleri

0,00 TL + KDV
0 TL
Hemen Al
0,00 TL + KDV
0 TL
Hemen Al
0,00 TL + KDV
0 TL
Hemen Al
650,00 TL + KDV
767 TL
Hemen Al
0,00 TL + KDV
0 TL
Hemen Al